تهاجم خاموش
درباره وبلاگ


سرباز گمنام

مدیر وبلاگ : سرباز گمنام
مطالب اخیر
آرشیو وبلاگ
نویسندگانبسم‌اللّه‌الرّحمن‌الرّحیم‌
الحمد للّه ربّ العالمین و الصّلاة و السّلام على سیّدنا و حبیبنا ابى‌القاسم المصطفى محمّد و على ءاله الأطیبین    الأطهرین و صحبه المنتجبین و السّلام على عباد اللّه الصّالحین.
اللّهمّ صلّ على علىّ‌بن‌موسى‌الرّضا المرتضى الامام التّقىّ النّقىّ و حجّتك على من فوق الأرض و من تحت الثّرى الصّدّیق الشّهید صلاة كثیرة تامّة نامیة زاكیة متواصلة مترادفة كأفضل ما صلّیت على احد من عبادك و اولیائك.
خداوند را سپاس - از صمیم قلب عرض میكنم - كه دیدار با شما مردم عزیز استان خراسان شمالى، كه شهر شما و استان شما معروف است به باب‌الرضا، در روز زیارتىِ مخصوص امام رضا اتفاق افتاد. اگرچه ما امروز توفیق نداریم كه از نزدیك در حرم مطهر امام هشتم باشیم، اما از این منطقه كه متعلق به آن حضرت است، عرض سلام كردیم و میكنیم.
 این منطقه كه امروز به نام «خراسان شمالى» شناخته میشود، یكى از مناطق مهم خراسان است؛ هم از جهت موقعیت جغرافیائى و طبیعى، و هم از جهت خصوصیات مردمى و انسانى و فرهنگها و خلقیات و رفتار. این خصوصیات را از دیرباز در مردم این منطقه‌ى مهم و حساس شناخته‌ایم؛ استانى با طبیعت زیبا، با منابع طبیعى غنى و متنوع، با عمق و غناى فرهنگىِ كاملاً برجسته و ممتاز، با استعداد فراوان كشاورزى و دامى و سایر فعالیتهاى مربوط به منطقه، با جاذبه‌هاى گردشگرىِ متأسفانه ناشناخته - كه بسیارى از مردم كشور هنوز جاذبه‌هاى گردشگرى این منطقه را درست نمیشناسند - و یكى از برترین خصوصیات، عبور سالیانه‌ى میلیونها مردم مسافرِ مشتاق بارگاه على‌بن‌موسى‌الرضا (علیه ءالاف التّحیّة و الثّناء). با این خصوصیات جغرافیائى و منطقه‌اى، منطقه‌ى خراسان شمالى داراى موقعیت حساسى است. لیكن از اینها مهمتر، خصوصیات مردمى است. مردمِ اینجا را از دیرباز با شور و نشاط و سرزندگى در همه‌ى میدانها شناخته‌ایم. در همه‌ى عرصه‌هائى كه حضور مردم در آن عرصه‌ها آشكار است، مردم استان خراسان شمالى را، مردم بجنورد را، و دیگر مناطق این استان را با سرزندگى، با نشاط و آماده‌به‌كارى شناختیم؛ همه جا هم این را نشان دادند.
 همین جا من از حضور امروز مردم در خیابانها، هم تشكر میكنم - كه همین نشاط و سرزندگى و حضور و آمادگى، در حركت مردم در این یك ساعت و نیم دو ساعتى كه ما در خیابان بودیم، محسوس بود؛ این را از دیرباز در این مردم شناخته‌ایم - هم عذرخواهى میكنم. جوانهاى عزیز در خیابان آنچنان تراكمى را ایجاد كرده بودند كه حقیقتاً من كه داخل خودرو نشسته بودم، نگران میشدم از فشارى كه بر این مردم عزیز وارد مى‌آمد. بالاخره، هم متشكریم، هم عذرخواه.
 این نشاط و سرزندگى در همه‌ى عرصه‌هاى زندگى این مردم دیده میشود. در بیست و هشتم صفر كه از سرتاسر استان مردم راه مى‌افتند به طرف مرقد على‌بن‌موسى‌الرضا (علیه‌السّلام)، از همه‌ى شهرستانها بیشتر، مسافران و خودروهاى بجنوردند. این را مشهدى‌ها میدانند؛ خود بنده هم كه مشهدى هستم، این را میدانم. در زیارت، این نشاط و حضور و آمادگى محسوس است.
 در عرصه‌ى دفاع مقدس هم كه پیش آمد، عین همین را انسان مشاهده كرد. 50 سردار برجسته‌ى لشكرهاى مربوط به خراسان و تیپ جوادالائمه (علیه‌السّلام) مال خطه‌ى خراسان شمالى‌اند. 2772 شهید از این منطقه در راه خدا جان خودشان را داده‌اند. این استان بیش از 6000 جانباز دارد؛ همچنین آزادگان و رزمندگان و ایثارگران فراوان. این همان روحیه‌ى حضور، آمادگى، سرزندگى و نشاط است.
 مردم این استان، در همه چیز همین جورند. وقتى نوبت كشتى با چوخه هم میرسد، باز دهها هزار تماشاچى مى‌ایستند آنجا، مى‌نشینند آنجا، كشتى را تماشا میكنند. این خصوصیات، خصوصیات مهمى است. غیرت مرزبانى این منطقه هم مرتبط با همین خصوصیات است. البته فقط اینها نیست؛ برجستگى‌هاى این استان بیش از اینهاست.
 این استان استعدادهاى درخشانى دارد. آنطورى كه به من اطلاع دادند، این استان جزو ده استان برتر كشورى از لحاظ استعداد و توانائى علمى است. در المپیادهاى دانش‌آموزى، جزو برترینهاى كشور محسوب میشود. اینها استعداد است. البته بنده خودم هم در دوران طلبگى در مشهد نمونه‌هائى از همین استعدادهاى درخشان و برجسته را آنجا دیدم، كه حالا طرحش اینجا لزومى ندارد؛ ان‌شاءاللّه در جمع علما و طلاب عرض خواهم كرد. مردم این منطقه، غیورند؛ دیندارند؛ مرزبانند؛ سرزنده و بانشاط و شجاعند. این خصوصیات، خصوصیات برجسته‌اى است.
 چرا اینها را عرض میكنیم؟ براى اینكه خوب است مردم مناطق گوناگون كشور ما برجستگى‌هاى خودشان را بدانند و به این برجستگى‌ها افتخار كنند. جوان بجنوردى افتخار كند كه مربوط به این شهر است. جوان مربوط به این استان، از هر قومى از اقوام كه هست، افتخار كند كه متعلق به این استان است؛ متعلق به این منطقه است؛ متعلق به این مردم است. یكى از برجستگى‌هاى دیگر این استان هم همین همراهى و همزیستى مهربانانه و برادرانه‌ى قومیتهاى مختلف است - از كُرد و فارس و ترك و تات و تركمن - كه با سلامت و مهربانى و برادرى در كنار هم زندگى كرده‌اند؛ كه این در منطقه كاملاً محسوس است، مشهود است؛ و این را خیلى باید قدر دانست.


 
 
خب، از همین جا من وارد مطلب اصلىِ مورد نظر خودم بشوم. عزیزان من! برادران! خواهران! این امتیازات را شنیدید. این نشاط و سرزندگى و آماده‌به‌كارى از بعد از انقلاب تا امروز در سرتاسر كشور وجود دارد؛ و این یك موهبت بزرگ است براى ملتى كه درصدد حركت به جلو است، درصدد ترقى و تعالى است، دنبال حیات طیبه است. این حالت آماده‌به‌كارى، نشاط، سرزندگى و پاى كار بودن، نعمت بزرگى است؛ ولى این كافى نیست. براى رفتن به قله‌ها، شرطهاى دیگرى هم وجود دارد. اولاً باید یك نقشه‌ى راه وجود داشته باشد؛ یعنى هدف حركت معلوم باشد، چشم‌انداز حركت معلوم باشد، خط سیر این حركت ترسیم شده باشد، بعد هم فهم دائمى و درست و رصد كردن دائم از این حركت. این براى یك ملت لازم است. امروز اینها جزو مسائل اصلى ماست.
 من اصرار دارم كه بالخصوص جوانهاى عزیز ما و نخبگان كشور به مسائل اصلىِ امروز توجه داشته باشند؛ ما امروز اینها را لازم داریم. هدفهاى این حركت، از اول انقلاب ترسیم شد؛ هم در شعارهاى مردم، هم در بیانات امام (رضوان اللّه تعالى علیه) نقشه‌ى راه به طور اجمالى معلوم شد؛ بعد هم در طول زمان، در این سى سال، نقشه‌ى راه تدوین شد، پخته شد، تكمیل شد؛ امروز ملت ایران میداند كه چه میخواهد و دنبال چیست.
 اگر بخواهیم هدفهاى ملت ایران را در یك مفهوم خلاصه كنیم كه بتواند تا حدود زیادى خواسته‌هاى عمومى كشور و ملت را بیان كند و آن را در بر بگیرد، آن مفهوم كلیدى عبارت است از پیشرفت؛ منتها با تعریفى كه اسلام براى پیشرفت میكند. پیشرفت در منطق اسلام، متفاوت است با پیشرفت در منطق تمدن مادى غرب. آنها یك بُعدى مى‌بینند، آنها با یك جهت - جهت مادى - به پیشرفت نگاه میكنند. پیشرفت در نظر آنها، در درجه‌ى اول و به عنوان مهمترین، عبارت است از پیشرفت در ثروت و پیشرفت در علم و پیشرفت نظامى و پیشرفت فناورى. پیشرفت در منطق غربى اینهاست؛ اما در منطق اسلامى، پیشرفت ابعاد بیشترى دارد: پیشرفت در علم، پیشرفت در اخلاق، پیشرفت در عدالت، پیشرفت در رفاه عمومى، پیشرفت در اقتصاد، پیشرفت در عزت و اعتبار بین‌المللى، پیشرفت در استقلال سیاسى - اینها همه در مفهوم پیشرفت، در اسلام گنجانده شده است - پیشرفت در عبودیت و تقرب به خداى متعال؛ یعنى جنبه‌ى معنوى، جنبه‌ى الهى؛ این هم جزو پیشرفتى است كه در اسلام هست و در انقلاب ما هدف نهائى ماست: تقرب به خدا. هم «دنیا» در این پیشرفتى كه مورد نظر است، ملحوظ شده است، هم «آخرت». اسلام به ما آموخته است كه «لیس منّا من ترك دنیاه لأخرته و لا ءاخرته لدنیاه»؛(1) دنیا را براى آخرت نباید ترك كرد، همچنان كه آخرت را نباید فداى دنیا كرد. در یك روایتى میفرماید: «اعمل لدنیاك كأنّك تعیش ابدا»؛ یعنى برنامه‌ریزى دنیا را فقط براى چند روزه‌ى زندگىِ خودت نكن؛ براى پنجاه سال برنامه‌ریزى كن. این را مسئولان كشور، مسئولان برنامه‌هاى عمومىِ مردمى باید مورد توجهشان قرار بدهند. نگوئیم ما كه معلوم نیست پنجاه سال دیگر زنده باشیم، چرا برنامه‌ریزى كنیم. نخیر، جورى برنامه‌ریزى كن كه گوئى بناست تا آخر دنیا زنده باشى؛ همچنان كه اگر براى خودت و به نفع خود بخواهى برنامه‌ریزى كنى، با چه جدیت و دقتى میكنى، براى نسلهاى آینده هم كه تو در آن وقت نیستى، همان جور برنامه‌ریزى كن؛ «اعمل لدنیاك كأنّك تعیش ابدا». نقطه‌ى مقابل هم: «و اعمل لأخرتك كأنّك تموت غدا»؛(2) براى آخرتت هم جورى عمل كن، مثل اینكه فردا بناست از این دنیا بروى. یعنى هم براى دنیا سنگ تمام بگذار، هم براى آخرت سنگ تمام بگذار. پیشرفت اسلامى، پیشرفت در منطق انقلاب، یعنى این؛ یعنى همه‌جانبه.
 هدف، پیشرفت است؛ منتها رصد كردن مرحله به مرحله هم لازم است، كه این كارِ نخبگان است. امروز شرائط ما چگونه است، موانع ما چیست، نقاط قوّت ما كدام است، نقاط ضعف ما كدام است، فرصتهامان كدام است، تهدیدها چیست، چه كار باید بكنیم، براى بهره‌مندى از فرصتها و جلوگیرى از خطر تهدیدها چگونه برنامه‌ریزى كنیم؛ اینها كارهائى است كه باید نخبگان در هر مرحله‌اى انجام دهند؛ هم در برنامه‌ریزى‌ها آن را به كار ببرند، و هم مردم را آگاه كنند؛ چون مردم میخواهند با چشم باز و با بصیرت حركت كنند، بدانند چه میكنند، بدانند كجا میروند. وقتى اینجور شد، مردم با همه‌ى وجود وارد میدانهاى دشوار خواهند شد.
 خب، حالا من اگر بخواهم یك قضاوتى بكنم نسبت به این هدفى كه گفته شد، قضاوت من قضاوت مثبت است. در طول دوران سى ساله‌ى انقلاب، ما به طور مرتب پیشرفت كرده‌ایم. البته فراز و فرود بوده است، تندى و كندى بوده است، ضعف و قوّت بوده است، اما هرگز پیشرفت كشور و ملت به سوى آن قله‌ى مورد نظر متوقف نشده است. ضعفهائى وجود داشته است؛ باید ملت، مسئولان و نخبگان - نخبگان سیاسى، نخبگان علمى، نخبگان روحانى - تصمیم بگیرند این ضعفها را برطرف كنند.
 پیشرفت كشور را تسریع كنیم. امروز چه چیزهائى میتواند ما را موفق كند و چه چیزهائى میتواند براى ما مشكلات به وجود بیاورد؟ من یك مثالى بزنم: یك گروه كوهنورد را در نظر بگیرید كه میخواهند خودشان را برسانند به قله‌ى برجسته‌ى این كوه كه داراى منافع است، داراى افتخار است. همّ آنها در درجه‌ى اول، پیش رفتن و كار كردن و تلاش كردن است. البته در راه ممكن است مشكلاتى پیش بیاید، خطرهائى وجود دارد. آنچه براى آنها در درجه‌ى اول ضرورى است، عبارت است از اینكه تلاش كنند، كار كنند، تحرك داشته باشند، عزم راسخ داشته باشند، امید خود را از دست ندهند، نسبت به رسیدن به اهداف ناامید نشوند، صبر داشته باشند، برنامه‌ریزى داشته باشند، هشیارى و آمادگى براى مواجهه‌ى با مشكلات داشته باشند. ممكن است در هر راهى مشكلات و خطرهائى پیش بیاید، كه من اشاره خواهم كرد به آنچه كه در سى ساله‌ى انقلاب در مقابل مردم عزیز ما پیش آمده و مردم از این مشكلات عبور كرده‌اند. پس سازوبرگ اصلى این حركت عظیم و بزرگ عبارت است از همین عزم راسخ، همین امید، همین كار و تلاش پیگیر، همین برنامه‌ریزى، همین آمادگى و هشیارى. اگر این سازوبرگ اصلى وجود داشت، اگر این اركان اصلى را دارا بود، این مجموعه‌اى كه دارد حركت میكند - در مثال ما، كوهنوردان؛ و در واقعیت، ملت ایران - بر تمام مشكلات فائق مى‌آید و میتواند همه‌ى دشمنان خود را به زانو در بیاورد. اساس، این است. اگر این سازوبرگ وجود داشته باشد، هیچ مشكلى به معناى واقعىِ كامل، مشكل نیست؛ هیچ خطرى خطر نیست. خطر واقعى چیست؟ خطر واقعى این است كه ملت این سازوبرگ اصلى را از دست بدهد؛ یعنى روحیه‌ى كار و تلاش را از دست بدهد، دچار تنبلى شود؛ روحیه‌ى امید را از دست بدهد، دچار یأس شود؛ صبر و مقاومت را از دست بدهد، دچار شتابزدگى شود؛ برنامه‌ریزى را فراموش كند، دچار بى‌برنامگى و سردرگمى شود؛ اینها خطر است. اگر یك ملتى توانست این روحیه‌ى برجسته‌ى خود را كه آمیخته‌اى از امید و عزم و ایمان و تلاش و حركت است، حفظ كند، هیچ مشكلى در مقابل او مشكل نیست.
 حالا برگردیم صحنه‌ى ایران عزیز و ملت بزرگ ایران را مشاهده كنیم. من مایلم آنچه را كه میگویم، آنچه را كه درباره‌ى آن فكر میكنم، منطبق با منطق باشد؛ نمیخواهیم حرف شعارى بزنیم. با لاف و گزاف گفتن در مسائل گوناگون، بخصوص در مسائل انقلاب، بنده موافق نیستم. ببینیم منطقى چیست، واقعیتها چیست.
 ملت ایران یك عرصه‌ى رویاروئى با یك مجموعه‌ى دشمن دارد، دشمنى را هم آنها شروع كردند، در رأس دشمنها هم شبكه‌ى خطرناك خبیث صهیونیستى است، كه متأسفانه بعضاً دولتهاى غربى و بخصوص دولت آمریكا تحت تأثیر این شبكه‌اند. اینها از اول انقلاب با انقلاب اسلامى و جمهورى اسلامى مخالفت كردند؛ كینه‌ى این مردمى را كه انقلاب كرده‌اند، به دل گرفته‌اند؛ الان هم همین جور است. حالا در این صحنه‌ى رویاروئى، یك طرف ملت ایران است، یك طرف هم برخى از قدرتهائى كه كینه‌ورزانه با ملت ایران دشمنى میكنند. وقتى عرصه را نگاه میكنیم، اگر یك نگاه به ملت عزیزمان بكنیم، مى‌بینیم ملت ما داراى عزم است، داراى امید است، داراى استعداد برتر است، داراى نسل جوانِ پرانگیزه و پرتلاش است. این حضور نسل جوان، در همه‌ى میدانها خودش را دارد نشان میدهد: در میدان علم، كه امروز در دنیا به آن اعتراف میكنند؛ در میدان فناورى، در میدانهاى گوناگون اجتماعى؛ آن وقتى كه پیش آمد، در دفاع مقدس؛ امروز هم در آمادگى‌هاى گوناگون. اینها را امروز ملت ایران دارد؛ چشم‌انداز بیست ساله را هم دارد، ابزارهاى لازم براى حركت به سمت جلو را هم دارد، منابع طبیعى هم دارد، معادن ارزشمند هم دارد.
 آنچه را كه در كشورمان از منابع اساسى در اختیار داریم، از متوسط جهان بیشتر است. من بارها گفته‌ام: ما تقریباً یك‌صدم جمعیت دنیائیم، كشور ما هم تقریباً یك‌صدم وسعت دنیاست؛ اما منابع اصلى‌اى كه ما داریم، از یك‌صدم بسیار بیشتر است. در بعضى از منابع، در میان همه‌ى كشورهاى دنیا درجه‌ى اوّلیم؛ مثل منابع انرژى - نفت و گاز - كه امروز در میان همه‌ى كشورهاى دنیا، در رأس فهرست، ما هستیم. این خصوصیات ماست.
 اقلیم ما اقلیم متنوعى است. كشور ما كشور وسیعى است. همه چیز، متناسب با نیازهاى ما وجود دارد. طبیعتِ خوب داریم، معدنِ خوب داریم، مردمِ خوب داریم، استعدادِ خوب داریم، مسئولان دلسوز مردمى هم در سه قوه داریم، نیروهاى مسلحِ پاى كار و آماده و شجاع هم داریم، روحانیت فاضل و دلسوز و علاقه‌مند هم داریم، دانشگاه‌ها و مدارس پر جمعیت هم داریم - چهار میلیون جمعیت دانشجو، و میلیونها جمعیت دانش‌آموز - اینها امكانات ماست، استعداد ماست؛ عزم و اراده و امید هم در ملت ما وجود دارد.
 حركتمان از اول انقلاب تا امروز سیر صعودى داشته است. نتیجه‌ى این حركتِ سیر صعودى هم پیشرفتى است كه تا امروز حاصل شده است. آن مقدارى كه به تناسب سالها ما به دست آورده‌ایم، با توجه به دشمنى‌هائى كه با ما شده است، برجسته است و پیشرفتها جلوى چشم همه است. در امور زیربنائى، كشور پیشرفت كرده است؛ در خدمات مردمى، كشور پیشرفت كرده است؛ در معنویات، كشور پیشرفت كرده است؛ در دانش و فناورى هم همین جور. زیربناهائى كه ما در آنها برجسته و ممتاز هستیم، در درجه‌ى اول عبارت است از ثبات سیاسى كشور. دولتهاى گوناگونى سر كار آمدند، با وجود اختلاف نظرها و سلائق سیاسى، لیكن ثبات كشور از اول انقلاب تا امروز استمرار داشته است و كشور به سمت هدفها حركت كرده است. منازعات و درگیرى‌هاى خطى و جناحى و سیاسى نتوانسته است ثبات سیاسى كشور را از بین ببرد؛ این مهمترین زیربناست.
 البته زیربناهاى اقتصادى بسیار مهمى، هم از لحاظ قانونى، هم از لحاظ واقعى و عملى وجود دارد. همین سیاستهاى اصل 44 جزو زیربناهاى قانونى است. زیربناهاى مواصلاتى، ارتباطى، حمل و نقل، جاده‌ها، بزرگراه‌ها، خطوط ریلى و هوائى، فیبر نورى، نیروگاه‌ها، سدها؛ اینها كارهائى است كه از اول انقلاب تا امروز انجام گرفته؛ آن هم اغلبِ نزدیك به همه، به دست جوانان و زبدگان و برجستگان علمى كشور خودمان. اینها چیزهاى كمى نیست، اینها را ما به دست آورده‌ایم.
 یكى از مهمترین موجودى‌هاى باارزش ما، همین نسل جوانِ تحصیلكرده است. نسل جوان تحصیلكرده، هم شجاعت دارد، هم امید دارد، هم نشاط و تحرك دارد. من همین جا در داخل پرانتز عرض بكنم؛ یكى از خطاهائى كه خود ما كردیم - بنده خودم هم در این خطا سهیمم - این مسئله‌ى تحدید نسل از اواسط دهه‌ى 70 به این طرف باید متوقف میشد. البته اوّلى كه سیاست تحدید نسل اتخاذ شد، خوب بود، لازم بود، لیكن از اواسط دهه‌ى 70 باید متوقف میشد. این را متوقف نكردیم؛ این اشتباه بود. عرض كردم؛ مسئولین كشور در این اشتباه سهیمند، خود بنده‌ى حقیر هم در این اشتباه سهیمم. این را خداى متعال و تاریخ باید بر ما ببخشد. نسل جوان را باید حفظ كرد. با این روند كنونى اگر ما پیش برویم - من چندى پیش هم در ماه رمضان در سخنرانى گفتم - كشور پیر خواهد شد. خانواده‌ها، جوانها باید تولید مثل را زیاد كنند؛ نسل را افزایش دهند. این محدود كردن فرزندان در خانه‌ها، به این شكلى كه امروز هست، خطاست. این نسل جوانى كه امروز ما داریم، اگر در ده سال آینده، بیست سال آینده و در دوره‌ها و مرحله‌هاى آینده‌ى این كشور بتوانیم آن را حفظ كنیم، همه‌ى مشكلات كشور را اینها حل میكنند؛ با آن آمادگى، با آن نشاط، با آن شوقى كه در نسل جوان هست، و با استعدادى كه در ایرانى وجود دارد. پس ما مشكل اساسى براى پیشرفت نداریم.
 البته مشكلاتى وجود دارد - كه من به آنها اشاره خواهم كرد - مشكلاتى است در سطح كشور، منطقه‌ى شما هم از همین مشكلات دارد؛ كه در درجه‌ى اول، مسئله‌ى بالا رفتن قیمتهاست، مسئله‌ى اشتغال است؛ اینها جزو گرفتارى‌هاى مردم است؛ مخصوص اینجا هم نیست، در سرتاسر كشور است. دوستان ما، قبل از سفر من نظرخواهى كردند، از مردم پرسیدند؛ دیدیم اینجا هم عین همان چیزى است كه در جاهاى دیگر وجود دارد. مسئله‌ى بالا رفتن قیمتها و مسئله‌ى اشتغال و بیكارى، جزو دغدغه‌هاى اصلى است. این مشكلات وجود دارد؛ لیكن مشكلات اساسى و عوارضى كه كشور، ملت و مسئولین نتوانند آنها را حل كنند، وجود ندارد.
 در طول سى و سه سال انقلاب، خطرهائى از این بزرگتر پیش آمده است. كشور این خطرها را برطرف كرده، از اینها عبور كرده است. آتشهائى خواستند روشن كنند، ولى به مقصود خود نرسیدند. در درجه‌ى اول، در همان اولین ماه‌هاى پیروزى انقلاب، مسئله‌ى تحریك قومیتها در سرتاسر كشور بود. خب، كشور ما كشور قومیتهاى متنوع است. سعى كردند این قومیتها را به جان هم بیندازند. در همین منطقه‌ى شما، یك عده كمونیستِ بى‌اعتقاد به دین و به وطن سعى كردند اقوام مؤمن و نجیب تركمن را با مجموعه‌ى انقلاب مخالف كنند. چه كسى در مقابل اینها ایستاد؟ در درجه‌ى اول، خود عناصر مؤمنِ تركمن در مقابل اینها ایستادند. علماى بانفوذ تركمن - كه بعضى از دنیا رفته‌اند، بعضى هم بحمداللّه زنده هستند - خودشان در مقابل اینها ایستادند. جوانهاى سایر مناطق كشور هم، هم در اینجا، هم در مناطق گوناگون دیگر، رفتند ایستادگى كردند. تحریك میكردند، آتش را روشن میكردند، روى آتش نفت میریختند، از طرق مختلف سعى میكردند آتش را گسترده كنند؛ اما به دست ملت ایران و عمدتاً به دست خود آحاد آن كسانى كه میخواستند آنها را در مقابل انقلاب اسلامى قرار بدهند، آتش خاموش شد. در منطقه‌ى كردستان هم خود كُردها، پیشمرگان مسلمان كُرد و علماى مؤمن كُرد، پیشگام و پیشقدم بودند. مناطق دیگر هم همین جور. این مشكل اوّلى بود كه پیش آوردند. بعد جنگ تحمیلى را راه انداختند. هشت سال جنگ، شوخى است؟ خواستند انقلاب را از پا در بیاورند، به زانو در بیاورند؛ نتوانستند. ملت از این مرحله عبور كرد.
 بعد مسئله‌ى تحریم را مطرح كردند. امروز دشمنان ما، رادیوها، بعضى‌ها هم با اینها همزبان میشوند، هى مسئله‌ى تحریم را بزرگ میكنند، بزرگ میكنند. تحریم مال امروز و دیروز نیست؛ از اوائل، تحریم وجود داشته است. البته تشدید كردند، اثر نكرده؛ باز تدبیر دیگرى اندیشیدند، اثر نكرده است. تحریم از اول بوده است. امروز دشمنان ما - چه دولت آمریكا، چه بعضى از دولتهاى اروپائى - تحریم را مرتبط كرده‌اند به مسئله‌ى انرژى هسته‌اى. دروغ میگویند. آن روزى كه اینها تحریمها را برقرار كردند، انرژى هسته‌اى در كشور نبود؛ صحبتش هم نبود. آنچه كه اینها را از ملت ایران عصبانى میكند و به اینجور تصمیمها وادار میكند، سرافرازى ملت ایران است، گردنكشى ملت ایران است. این روحیه‌ى استقلال، این روحیه‌ى قدر خود شناختن، این روحیه‌ى عدم تسلیم كه به بركت اسلام و قرآن در ملت ایران به وجود آمده، این است كه آنها را عصبانى میكند؛ براى همین هم است كه با اسلام بدند، براى همین هم است كه به پیغمبر اسلام اهانت میكنند؛ میدانند كه اسلام وقتى در یك كشورى رسوخ كرد، روحیه‌ى استقلال در آن كشور آنچنان خواهد بود كه دیگر زیر بار آنها نمیرود. آنها افراد ضعیف و زبون را در رأس كشورها یا به دست مى‌آورند یا منصوب میكنند، براى اینكه از آنها اطاعت كنند. وقتى جائى مثل كشور ما، مسئولین را مردم معین میكنند، حضور مردم در همه‌ى صحنه‌ها حضور برجسته‌اى است، آنها چه كار میتوانند بكنند؟ مردم مؤمن، مردم معتقد به مبانى اسلامى، مردم روحیه‌گرفته‌ى به بركت اسلام، در مقابل اینها كوتاه نمى‌آیند؛ لذا اینها هم عصبانى‌اند؛ حالا امروز اسمش را میگذارند انرژى هسته‌اى! وانمود میكنند كه اگر ملت ایران از انرژى هسته‌اى صرفنظر كند، تحریمها برداشته میشود. دروغ میگویند. از روى بغض و كینه‌اى كه دارند، تحریمهاى غیر منطقى میكنند؛ تحریمهائى كه همه‌ى عقلا و انسانهاى باانصاف عالم وقتى نگاه میكنند، مى‌بینند اینها كارهاى غیر منطقى و در واقع وحشیانه است؛ این یك جنگِ با یك ملت است. البته در این جنگ هم به توفیق الهى مغلوب ملت ایران خواهند شد.
 البته مشكلاتى به وجود مى‌آورند، بعضى از بى‌تدبیرى‌ها هم این مشكلات را افزایش میدهد - اینها هست - ولى اینها چیزى نیست كه جمهورى اسلامى نتواند اینها را حل كند. به توفیق الهى، ملت ایران از همه‌ى این مشكلات عبور خواهد كرد. ملت ایران و مسئولین كشور از این بزرگترها و دشوارترهایش را حل كرده‌اند؛ اینها كه چیزى نیست. اندك مشكلى پیش مى‌آید، ابراز خوشحالى میكنند. در همین چند روزى كه نوسان قیمت ارز و ریال، خبر اصلىِ اولِ خبرگزارى‌هاى آنها را تشكیل میداد، صریحاً ابراز خوشحالى كردند. متانت و وقار دیپلماسى را هم رعایت نمیكنند؛ بچگانه و كودكانه ابراز خوشحالى میكنند كه براى ملت ایران مشكل درست كردیم، براى جمهورى اسلامى مشكل درست كردیم؛ این را صریح میگویند! دو سه ساعت یك عده در دو تا خیابان تهران مى‌آیند چند تا سطل زباله را آتش میزنند، آنها آن طرف دنیا اظهار خوشحالى میكنند كه آره، شلوغ شد، شلوغ شد! وضع ما بدتر است یا وضع شما؟ الان نزدیك یك سال است كه خیابانهاى كشورهاى عمده‌ى اروپائى شب و روز تظاهرات است؛ در فرانسه تظاهرات است، در ایتالیا تظاهرات است، در اسپانیا تظاهرات است، در انگلیس تظاهرات است، در یونان تظاهرات است. مشكل شما بمراتب پیچیده‌تر از مشكل ماست. شما اقتصادتان قفل است؛ خوشحالى میكنید كه اقتصاد ایران ضعیف شده؟ شما بدبختید، شما رو به ركود و انهدام و اضمحلالید. جمهورى اسلامى با این مشكلات از پا در نمى‌آید.
 مشكلات اصلى، امروز گریبان خود غربى‌ها را گرفته. الان یكى از مسائلى كه در انتخابات ریاست جمهورى آمریكا در درجه‌ى اول مطرح است، مشكلات اقتصادى است؛ مردم بیچاره‌اند، گرفتارند، طبقات ضعیف در آنجا دارند پامال میشوند. این جنبش 99 درصدى كه گفته شد، یك واقعیت است؛ البته سركوب میكنند. گرفتار اقتصادى، كشورهاى آنهایند؛ آن وقت اینجا به كمتر از آن، به كوچكتر از آن، آنها ابراز خوشحالى میكنند!
 بدانند جمهورى اسلامى به فضل الهى، به حول و قوه‌ى الهى، بر این مشكلات فائق خواهد آمد و آنها را باز هم در حسرت شكست دادن ملت ایران خواهد گذاشت. به حول و قوه‌ى الهى و با هشیارى مردم و تدبیر مسئولان، مشكلات برطرف خواهد شد. هم مردم وظیفه دارند، هم ما مسئولان وظیفه داریم؛ همه باید به وظائفمان عمل كنیم. وقتى به وظیفه عمل كردیم، كارها پیش خواهد رفت. هشیارى مردم نقش دارد. ببینید در تهران یك عده‌اى به نام بازارى آمدند در خیابانها اغتشاش كنند، فوراً بازارى‌هاى محترم با موقع‌شناسى اعلامیه دادند، اعلان كردند كه اینها دروغ میگویند، اینها از ما نیستند. این كارِ درستى است. اگر هشیارى قشرهاى مختلف مردم و موقع‌شناسى آنها بوقت به سراغشان بیاید، این باارزش است. این كار، كار باارزشى بود كه انجام دادند. حرف من در فتنه‌ى 88 هم همین بود. در فتنه‌ى 88، چند روز بعد از انتخابات به آن عظمت، یك عده‌اى آمدند اظهار مخالفت كردند، یك عده هم از این فرصت استفاده كردند؛ سلاح گرفتند، كار را به آشوب و تشنج كشاندند، پایگاه بسیج را گلوله‌باران كردند. حرف ما این بود: آن كسانى كه به نام آنها این كارها انجام میگرفت، باید همان وقت اعلامیه میدادند، اعلام بیزارى میكردند، میگفتند اینها از ما نیستند؛ اما نكردند. اگر این كار را میكردند، فتنه زودتر ریشه‌كن میشد؛ مسائل بعدى هم پیش نمى‌آمد. این هشیارى، موقع‌سنجى، لحظه را به حساب آوردن، خصوصیت برجسته و مهمى است كه باید ملت ما در همه‌ى موارد متوجه باشند؛ آنجائى كه دشمنى و توطئه‌ى دشمن حس میشود، به صورت لحظه‌اى باید همه حساسیت نشان بدهند. این از ناحیه‌ى مردم.
 از ناحیه‌ى مسئولین كشور هم، آنها اتحاد لازم را با هم داشته باشند؛ همدلى داشته باشند، برنامه‌ریزى داشته باشند، مسئولیت‌شناسى و مسئولیت‌پذیرى داشته باشند، تقصیرها را گردن هم نیندازند، حدود قانون اساسى را نسبت به خودشان حفظ كنند. قانون اساسى ما نقص ندارد، كمبود ندارد. نقش مجلس معلوم است، نقش دولت معلوم است، نقش رئیس جمهور معلوم است، نقش قوه‌ى قضائیه معلوم است؛ هركدام وظائفى دارند، باید به وظائفشان عمل كنند؛ با هم همدلى كنند، با هم همراهى كنند، با هم همزبانى كنند. «پس زبان همدلى خود دیگر است / همدلى از همزبانى بهتر است».
 ما بحمداللّه در این زمینه هم مشكلى نداریم. مسئولین كشور دلسوزند. ما همه‌مان بشریم، همه‌مان انسانیم، خطاهائى میكنیم، اشتباهاتى از ما سر میزند؛ لیكن اشتباهات همه‌اش قابل جبران است. خوشبختانه مسئولین، مسئولین دلسوزى هستند؛ در رؤساى قوا، در بدنه‌هاى قوا، دلسوزى كم نیست، علاقه‌مندى به سرنوشت نظام كم نیست؛ همه‌شان دلسوزند، همه‌شان علاقه‌مندند؛ كار را ان‌شاءاللّه پیش میبرند، الان هم مشغول تلاشند.
 توصیه‌ى من هم این است: فراموش نكنیم كه كار، تلاش، امید، صبر و برنامه‌ریزى، لازمه‌ى حركت از این مسیرهاى مهم است. مسیرى كه ما داریم حركت میكنیم، مسیر مهمى است؛ یك مسیرى است كه میتواند تاریخ جهان را متحول كند؛ كمااینكه دارد تاریخ منطقه را متحول میكند؛ مى‌بینید. كى خیال میكرد كه در منطقه‌ى مهمِ حساسِ شمال آفریقا و غرب آسیا - همین منطقه‌اى كه اروپائى‌ها دوست دارند به آن «خاورمیانه» بگویند - این حوادث مهم اتفاق بیفتد؟ اتفاق افتاده است، تمام هم نشده است. حوادثى هم كه اتفاق مى‌افتد، به زیان غرب و بخصوص به زیان آمریكا و تهدید رژیم صهیونیستى است. حالا یاوه‌گوئى‌هاى مسئولان رژیم صهیونیستى كه اینقدر اهمیت ندارد كه انسان بخواهد به اینها پاسخ دهد. یك مقدار آنها میگویند، یك مقدار بعضى از غربى‌ها میگویند. عمده، آمریكائى‌ها و دنباله‌روهاى آنهایند؛ اروپائى‌ها خیلى انگیزه‌اى ندارند. همراهى اروپائى‌ها با آمریكا در این قضیه، یك همراهى عاقلانه و خردمندانه‌اى نیست؛ دارند خودشان را مثل پیشمرگ آمریكا، قربان آمریكا میكنند؛ حماقت میكنند. مردم ما از خیلى از كشورهاى اروپائى خاطره‌ى بدى ندارند. ما از فرانسه، از ایتالیا، از اسپانیا خاطره‌ى بدى نداریم. بله، از انگلیس خیلى خاطره‌ى بد داریم؛ انگلیس را میگوئیم «انگلیس خبیث»؛ لیكن كشورهاى دیگر اروپائى نه. با این كارى كه اینها دارند میكنند - همراهى با آمریكا - كه به نظر ما كاملاً غیرخردمندانه است، دشمنى ملت ایران را به خود جلب میكنند؛ خودشان را در چشم ملت ایران منفور میكنند.
 ما از این گردنه‌ها عبور خواهیم كرد. ملت ما چابكتر و شجاع‌تر و تواناتر از این است كه در بین این راهها بماند. سى و سه سال است كه ما داریم در این مشكلات طى طریق میكنیم؛ روزبه‌روز هم عضلات ما قوى‌تر، آمادگى ما بیشتر، تجربه‌ى ما گرانبهاتر شده. ما كه گیر نمیكنیم، شما گیر میكنید. شما با جلب نفرت ملت ایران، براى خودتان مشكل درست میكنید. اینها اشتباه میكنند. ملت ایران از اینها عبور خواهد كرد. البته شرطش همین است: ملت، آحاد گوناگون مردم، ایستادگى‌شان، پاى كار بودنشان، ثباتشان، هشیارى‌شان، موقع‌شناسى‌شان، به جاى خود، مثل همه‌ى دورانهاى بعد از انقلاب تا امروز باشد؛ مسئولین هم به وظائفشان عمل كنند؛ مطمئناً آنچنان كه آرزوى مردم است، قضایا پیش خواهد رفت؛ این مشكلات اقتصادى هم برطرف خواهد شد.
 البته اساس قضیه، امروز عبارت است از تولید ملى. علاج اصلى و بنیانى، عبارت است از تولید ملى؛ همانى كه ما در شعار سال عرض كردیم: تولید ملى، كار و سرمایه‌ى ایرانى. گرانى را این از بین میبرد، تولید را این افزایش میدهد، اشتغال را این به وجود مى‌آورد، بیكارى را این از بین میبرد، سرمایه‌هاى ملى را به كار مى‌اندازد، روحیه‌ى استغناء ملت ایران را تقویت میكند. مسئولین كشور در سطوح مختلف باید هرچه میتوانند، به مسئله‌ى تولید ملى توجه كنند. البته خطاب ما در درجه‌ى اول به مسئولین درجه‌ى یك است در سطوح بالاى كشورى؛ چه در مجلس، چه در دولت؛ لیكن سطوح بعدى، سطوح پائینى، سطوح استانى، همه باید توجه كنند.
 در این استان، مثل استانهاى دیگر، توجه مسئولین - چه نمایندگان مجلس، چه نمایندگان دولت - باید به رفع مشكلات مردم باشد؛ كه در درجه‌ى اول، همین مسئله‌ى تولید و به‌كارگیرى امكانات بومى است. مطمئناً در این استان، با وجود آب، با وجود زمین حاصلخیز، با وجود طبیعت مستعد كشاورزى، با وجود دامدارى غنى كه توانسته نیازهاى بسیارى را در خارج از این استان هم برآورده كند، با وجود صنایعى كه میتواند پائین‌دستى‌هاى زیادى داشته باشد - صنایع بزرگى در این استان هست كه پائین‌دستى‌هاى این صنایع میتواند مورد توجه قرار بگیرد - اشتغال و تولید و شور و نشاط مردمى افزایش پیدا خواهد كرد. اینها چیزهائى است كه باید مورد اهتمام مسئولین این استان باشد.
 صحبتها طول كشید. مایل نبودم در آفتاب، شما برادران و خواهران عزیز را اینقدر معطل كنم. البته حرفها زیاد است، حرفهاى من هم تمام نشد؛ لیكن خب، در چند روز آینده، در جاهاى مختلف مهمان شما مردم عزیز این استان هستیم؛ عرایضى داریم، عرض خواهیم كرد. با جوانها، با روحانیون، با مسئولین گوناگون فرهنگى و علمى، با بسیج، با دیگر قشرهاى گوناگون، با بعضى از شهرها، مطالب فراوانى را كه فكر میكنم مفید است به شما عرض كنم، عرض خواهم كرد. امیدواریم خداى متعال بركات خودش را بر شما نازل كند.
 پروردگارا! به محمد و آل محمد، بركات خود، رحمت خود، فضل خود، عافیت خود را بر مردم این استان نازل كن. پروردگارا! جوانها را حفظ كن. پروردگارا! دست دشمنان را قطع كن. پروردگارا! به محمد و آل محمد، ما را در راهى كه مورد رضاى تو و مورد رضاى اولیاى توست، ثابت‌قدم بدار. شهداى عزیز ما و روح مطهر امام شهدا را با اولیائت محشور كن.
    والسّلام علیكم و رحمةاللّه و بركاته‌


نوع مطلب : ولایت، حجاب، مهدویت، شبیخون فرهنگی، شهدا وبسیج، جنگ نرم، رد پای فتنه، سیاست، فرهنگ، مذهب، دانشگاه، فضای مجازی، وصیت نامه، نماز جمعه، اخبار داخلی، اخبار خارجی، بیداری اسلامی، انتخابات، 80 سال مقاومت، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()
سه شنبه نهم آبان 1391 ساعت 12 و 57 دقیقه و 30 ثانیه
از اینکه بیانات را به طور کامل منتشر می کنید ممنونم.اجرکم عندالله

پیوندهای روزانه
پیوندها
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic